Úvod do psychológie chorôb

Pridané: 30.3.2017 14:29:44 Počet zobrazení: 5880

30 Marec 2017

  Veda tvrdí, že v mozgu človeka sa nachádza spoločné centrum, ktoré vie o všetkom, čo sa deje v tele. Je to hypofýza a hypotalamus. Taktiež existuje aj centrum pre zrak, dýchanie, chuť, teplotu atď. Môžeme ho nazvať jedným menom – Centrum vegetatívnej regulácie. Aby také centrum mohlo vôbec pracovať, musí dostať informácie z vonkajšieho prostredia a tiež zvnútra, to znamená z nášho organizmu.

   Informácie z vonku môžu byť niekedy veľmi vážne, napríklad, keď sa oproti nám rúti veľkou rýchlosťou auto a my sa nachádzame v strede cesty.

Alebo veľmi bežné pre náš život bez nejakého zvláštneho významu.. Takže v našom centre sa zhromažďujú všetky vážne aj menej vážne informácie pre udržiavanie nášho života, či už prichádzajú zvonku, alebo zvnútra. Ako bije naše srdce, akú máme hladinu cukru v krvi, alebo aký máme krvný tlak, to obyčajne nevieme. Ale naše centrum to vie a podľa potreby nám dá znamenie na poplach.

 

     Napríklad ak sme na veľmi zaujímavom futbalovom zápase, necítime, že nám je chladno, až keď nás niekto na to upozorní. Vtedy sa nad tým zamyslíme, a zistíme, že nám je naozaj chladno a že sme si to ani nevšimli, lebo sme boli zaujatí niečím iným.

Naše riadiace centrum rozhoduje, akým spôsobom sa informácia prijme a analyzuje. Napríklad, keď sledujeme naše okolie, dostávame signál, resp. informáciu z vonku v rôznych farbách. Je vedecky dokázané, že sa v našom mozgu nachádzajú časti, ktoré reagujú na farbu. Nervus opticus má jednu vetvu, ktorá vedie do hypotalamusu a hypofýzy a táto anatomická skutočnosť je už dobre preskúmaná.

    Tieto centrá analyzujú vonkajší signál, t.j. informáciu a my presne vieme, aká je to farba, alebo farby, na ktoré práve hľadíme. Ako k nám prichádzajú informácie o nejakej farbe, tak reagujú aj naše vnútorné orgány. Napr. keď sú steny nafarbené na červeno, nadobličková žľaza vylučuje viac adrenalínu do krvi, zvýši sa tepová frekvencia a mierne sa zvýši artériový tlak.

Samozrejme, že sa toto poznanie využíva aj v praxi a zvlášť u najstaršom a najvýnosnejšom priemysle na svete. Keď je farba steny zelená, efekt je opačný a koncentrácia je kvalitnejšia. Pokusy s deťmi v škole ukázali, že na zelenom stole, alebo papieri dokážu žiaci lepšie a rýchlejšie vyriešiť svoje školské úlohy. Spomeňme si, že aj ping-pongový aj biliardový stôl sú zelenej farby.

 

 

     Žltá a oranžová farba zvyšujú chuť do jedla bez ohľadu na to, či to chceme, alebo nie. A práve Mc Donald a iné predajne rýchlej obsluhy využívajú tento psychologický efekt a preto maľujú priestory v ktorých podávajú jedlo takými farbami, ktoré nás povzbudzujú ku konzumácii ich výrobkov. Ak je v reštaurácii veľa modrej a zelenej farby, apetit sa znižuje a to ovplyvní aj príjem v reštaurácii.

Ale ešte jedna zaujímavosť so zelenou farbou. Ak je vo vašom okolí veľa zelenej farby, môže to ovplyvniť váš prah bolesti, znamená to, že môžete vydržať väčšiu bolesť. Pre fialovú farbu je charakteristické, že znižuje intrakraniálny tlak /tlak v hlave/. Z tohto všetkého vidíme, že zvonku prichádza podnet do mozgu, t.j. do riadiaceho centra a on posiela podnet do určitého orgánu, alebo do niektorého systému a riadi určité aktivity.

 

     Pozrime sa na príklad so žltou farbou, ktorú riadiace centrum postúpilo do pankreasu. Pankreas začne naraz vylučovať viac fermentov a potom pošle signál naspäť do centra. A toto zvyšovanie aktívnosti môže byť potrebné, alebo nepotrebné.

Ak je potrebné, signál ide naspäť do riadiaceho centra a hľadá ešte takýto podnet a ak nám takáto farba nie je potrebná, organizmus môže hľadať opozičnú farbu. A práve takýto spôsob komunikovania vonkajšieho pôsobenia na riadiace centrum a komunikácia riadiaceho centra s určitým orgánom a potom návrat informácie späť do riadiaceho centra dal vedcom myšlienku, aby zostrojili aparatúru, pomocou ktorej sa bude môcť potvrdiť kvalita činnosti vnútorných orgánov a ich zdravotný stav.

 

    Ak robíme diagnostiku, dostávame veľmi vážnu informáciu, ako pracujú prijímacie receptory, ktoré dostávajú podnet z nášho tela. Pre ľahšie pochopenie, nazvime tieto receptory kanálmi. Ak dôjde k nejakej blokáde, alebo zvýšenej aktivite v týchto kanáloch, je veľká pravdepodobnosť, že príde k ochoreniu niektorého orgánu. Meraním taktiež dostaneme aj hodnotu respektíve určitý algoritmus, ako silno alebo slabo pracujú tieto kanály.

 

 

 

    Ako vzniká choroba? Predpokladajme, že do riadiaceho centra prichádza informácia z niektorého orgánu, že tento orgán nepracuje ako treba, alebo došlo k nejakému poškodeniu, alebo zmene. Analyzujme túto zmenu na každodennom príklade. Zjedli ste veľa chipsov, vypili colu a sliznica vášho žalúdku sa necíti najlepšie. Ona pošle signál centru, že niečo nie je v poriadku a centrum pošle príkaz naspäť do žalúdka, aby sa sliznica regenerovala. Znamená to, že je systém zdravý a že na scénu vstupuje princíp samoregulácie.

Ak budete aj naďalej pokračovať v takomto štýle stravovania a medzičasom prežijete nejaký silný nepríjemný zážitok (smrť v rodine, strata pracovného miesta, rozvod atď.) v samotnom centre sa zvýši aktívnosť a okolo neho sa aktívnosť zmenší, čo nám už potvrdila neurofyziológia.

Signál, ktorý prichádza zo žalúdka, nebude rozpoznaný kvôli slabej aktívnosti periférie. Centrum ho bude brať ako normálny signál a tým sa vynechá samoregulácia a na základe tohto sa vytvorí zápal sliznice, ktorý môže prejsť aj do ťažších ochorení len preto, lebo sa vynechal príkaz samoliečenia.

 

 

    Mnohí z nás už vedia niečo o tradičnej čínskej medicíne, ktorá hovorí aj o piatich transformáciách, t.j. o premene v našom tele, ktorá nasleduje premenu v prírode.

Táto teória nám objasňuje, ako sa na jar očakáva, že bude všetko rásť kvôli novej mladistvej energii, aj to že pečeň a žlčník orgány, ktoré o tomto čase v človeku najsilnejšie pracujú a následok takejto činnosti je výbušnosť. Farba jari je zelená. Leto je obdobie, keď sa očakáva teplo a najsilnejšie pracujú srdce s tenkým črevom, hormonálnou sústavou a na leto naladenou nervovou sústavou.

Následok tejto činnosti je radosť zo života. Vieme, že farba srdca a krvi je červená. Babie leto je perióda, keď sú najaktívnejšími slezina, pankreas a žalúdok a pripisuje sa im žltá farba, ktorej je v tomto období v prírode najviac. Pripisujú sa mu pocity ako opsesia a zádumčivosť.

Jeseň Číňania farbia bielou farbou, prevláda pocit smútku a najaktívnejšie sú pľúca a hrubé črevo. Zimu farbia čiernou farbou, prevláda pocit strachu a najviac sú v činnosti obličky a močový mechúr. Všetky tieto psychologické javy u človeka nazývajú Číňania vnútorné patologické faktory.

 

 

   Samozrejme, že psychológia pozná omnoho viac psychologických profilov, ktoré určujú našu psychologickú osobnosť okrem tých, ktoré som uviedol pri piatich transformáciách a na osnovu týchto rôznych manifestácií v človeku je vyhotovený program, ktorý nám umožňuje odkryť kto v skutočnosti sme, ktoré negatívne a pozitívne profily v nás prevládajú.

Dôvod, prečo toto veda vytvorila je ten, že sa už dávno prišlo na to, že človek nie je len fyzická bytosť, ale aj mysliaca, duchovná a zdobia ho aj pocity. A bolo by nespravodlivé voči nám, keby sme povedali, že človek ochorie len vtedy, keď ho napadne nejaká baktéria, alebo vírus, atď. Naše duchovné telo, ako aj mysliace a citové telo nám pripravujú každodenné „predstavenia“ na ktoré my reagujeme podľa nášho profilu.

 

 

    Mnohí ľudia, ktorých som analyzoval systémom pulzovej diagnostiky aj počítačovým programom mali výbušnosť ako jednu zo základných čŕt psychologického profilu.

A ako sa to odrazilo na ich fyzickom tele? Mnohí z týchto ľudí mali odstránený žlčník, ale bohužiaľ u mnohých sa po operácii nedostavilo zlepšenie. Niektorí čakali na termín operácie dúfajúc v kľudnejší život a niektorí sa pokúšali prírodným spôsobom zbaviť fyzického trápenia a očistiť si svoj žlčník.

V takýchto prípadoch výbušnosti u človeka môžeme veľmi ľahko reagovať, lebo táto charakteristika je výrazne viditeľná. No ľudia ochorejú na základe svojho psychologického profilu, potom sa liečia a znovu ochorejú. Základné dôvody ochorenia sú v nich hlboko skryté a preto sme požiadali o pomoc sofistikované psychologické programy, aby sme mohli určiť dôvod ich problémov.

 

 

     Poviem jeden zaujímavý príklad. Keď sa po diagnostike ukáže u niekoho znak NEVEDOMOSŤ neznamená to, že táto osoba nemá žiadne vedomosti. Znamená to len, že sa táto osoba v danom čase nevie správne postaviť k problému a nemôže sa rozhodnúť pre niektorú z ponúknutých možností a je v neustálej dileme.

Ako výsledok nerozhodnosti na fyzickej úrovni je ochorenie pečene a žlčníku. Mnohí ľudia sú vyčerpaní, rozčarovaní a už sú pripravení, že sa vzdajú, robia od rána do večera a výsledky nie sú adekvátne k vynaloženej práci. Nie je ťažké predpokladať, že ich obličky a slezina sú vyčerpané. U nich je problém, že nevyužívajú Úspešne skúsenosti, s ktorými mali už veľakrát úspechy, len si to už nepamätajú, alebo nevedia už raz vyskúšané uplatniť.

 

    Ako vidíte, spoznávanie svojho psychologického profilu má veľmi veľký význam, lebo korekciou správania môžete zabrániť veľmi nepríjemným chorobám. Jedna z nich je rakovina, o ktorej môžem povedať, že ju môžeme na našich diagnostických programoch uvidieť oveľa skôr než vybuchne celou svojou silou a potom je už liečenie príliš komplikované. Takže lepšie je zabrániť chorobe, ako ju liečiť.

 

Buďte mi zdraví.

 

Dr. Ac. Boris Subotić
 

Anketa

Aký je Váš najväčší problém so zdravím?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.

Prihlásenie