Makový olej

Pridané: 30.3.2017 14:29:44 Počet zobrazení: 38707

30 Marec 2017

Makový olej – ženský olej 2


Pred pár dňami v našom centre ČTM zazvonil telefón a zdvihol som ho ja. „Dobrý deň, tu je J. môžem sa spýtať s akým dátumom máte ľanový olej?“ Odpovedal som mu, že každý týždeň lisujeme čerstvý a práve teraz som ho priniesol, to značí, má dnešný dátum. „OK, teda beriem 4 fľašky, lebo moja manželka, chce iba najčerstvejší.“ Ja som sa zasmial. Mal som pred sebou jednu bielu fľašku s ľanovým olejom z Moskvy, kde bolo napísané záruka 2 roky a jednu sklenú z Milána, kde bolo napísané záruka 1 rok. 

 

Makový olej

Okrem toho ešte jednu zelenú umelohmotnú fľašku od domáceho výrobcu, tiež s viacmesačnou zárukou. Na etikete nebolo upozornenie že treba ľanový olej uchovávať pri teplote do 4 stupne Cº.

Tak pred akými problémami by pán J. stál, keby sme tu neboli my. Myslím si, že pani J. nie je rozmaznaná ale má absolútne pravdu, lebo ľanový olej, keď zhorkne je pokazený a stáva sa nebezpečný pre zdravotný stav bez ohľadu na to, akú má záruku.

My našim spolupracovníkom do obchodov dodávame ľanový a makový olej každý týždeň čerstvý, lebo oni berú iba toľko, koľko minú. Keď kupujete ľanový olej, ochutnajte ho ešte v predajni a ak je pokazený, t.j. príliš horký, štipľavý alebo zatuchnutý, vráťte ho ihneď a žiadajte svoje peniaze naspäť, lebo si budete za vlastné peniaze kaziť zdravie.

 

Makový kvet-olej

 

Ako už viete, mali sme prednášku v Martine. Od jednej milej a veľmi vďačnej pani sme dostali jednu Marlenku, ktorá bola na stole a už ju niekto trochu nahryzol. V tej chvíli prišla za nami pani Jana a povedala, že nám ďakuje za koláč, ktorý sme jej ponúkli, ale nechce.

Vravela, že dva týždne brala jeden náš prostriedok a prestala mať chuť na sladké. A pani, ktorá nám priniesla koláč odpovedala „ mala som už dlhší čas krvácanie z konečníka. Na jednej prednáške som počula o čaji, a ten recept som si našla aj vo Vitalite. Spravila som ho podľa návodu. Upravila som stravu a beriem prípravky aj oleje a riadila som sa vašimi radami. Už nekrvácam.“

 POZOR RECEPT

 

Tejto pani som poradil, nech si ešte spraví klystír so sódou bikarbónou a nakoniec nech si dá pol až jeden dcl makového oleja do konečníka a nech to zadrží ako najdlhšie môže. A dnes jej, aj vám ponúkam recept, ako pripraviť fazuľové struky s tekvicovým a makovým olejom.

 • Do rozpálenej panvice pridať 3-4 PL vody a jednu čl makového oleja. Pridajte 250g fazuľových strukov. Po pár minútach pridajte jeden strúčik prelisovaného cesnaku, opražte ešte 2-3min. nezabudnite šetrne posoliť. Po ukončení dajte do sklenej misky a prelejte 1Pl makového oleja a citrónovou šťavou. Servírujte na veľkom tanieri a k tomu pridajte tvaroh s ľanovým olejom podľa návodu Dr. Budwigovej.

 

 • Kto má chuť a má domáce vajíčka, ponúkam nasledujúci recept z Chorvátska: na rozpálenú panvicu dajte tekvicový olej podľa potreby a pridajte vajíčka roztrepané alebo celé podľa vašej predstavy. Toto jedlo nejedzte s ryžou, chlebom, zemiakmi, cestovinou.

 

Ešte len pred štyridsiatimi rokmi pri spomienke maku sa nám všetkým vybavila predstava dobrých kysnutých koláčov ktoré sa robili v čase žatvy alebo nejakého sviatku. Taktiež sme poznali aj makový olej na prípravu kulinárskych špecialít, ako aj na prípravu rôznych maliarskych farieb.


V dnešných časoch pri spomínaní maku i makového oleja na mojich prednáškach na Slovensku a Rakúsku sa publikum zasmeje, hlasno komentujúc ako sa z toho robí opium.


Informácie o vojnách kartelov z Kolumbie a boje za makové polia v Afganistane zaplavili médiá a na druhú stranu potlačili informácie o pravých hodnotách maku a makového oleja, ktoré nám v našej stresovej dobe môžu veľmi silno pomôcť.

 

 


Staré spisi nás očarujú dobami olympijských hier a príprav bojovníkov pred samotným zápasom. Účastníci hier varili mak vo víne a pridávali med aby dostali silu a čo je ešte dôležitejšie odstránili strach aj povzbudili sa pred zápasom a dosiahli toľko potrebný pokoj a koncentráciu.


Ihneď treba prehlásiť, že sa mak a makový olej získavajú z toho istého maku z ktorého sa získava aj opium. Latinský názov Papaver somniferum hovorí, že mak prináša sen. Opium sa získava z rôznych sort makov ktoré obsahujú priemerne 10% alkaloidov morfia, thebaina, kodeina, i oripavina.

Ešte zelené makovice sa narežú a dlhú dobu z nich vyteká surové opium. Počas výroby opia nesmie 2-3 mesiace pršať, inak je úroda zničená. Teraz je už jasné, prečo sú spomínané suché krajiny zaujímavé pestovaním maku.....kvôli výrazne suchej klíme.

Ak sa mak nechá aby dozrel ako je to obyčaj u nás už sa viac z maku nemôže vylúčiť surové opium, už iba z niektorých častí suchých stoniek. Australia, Turecko i India sú hlavnými pestovateľmi maku na zdravotné účely a želanie je zapojiť aj Afganistan kvôli myšlienke, aby sa týmto spôsobom legalizovala výroba opia a zabránilo ilegálnemu obchodu.

 

 

 

Teraz keď vieme o maku o niečo viac nie je čudo, že starí grécky lekári používali rovnakým dielom mak ako sedatívny prostriedok ale tak isto sa vraví že makový olej dávali /niekedy aj v kombinácii s olivovým olejom/ na zmiernenie fyzickej aj psychickej bolesti a ženám ešte doporučovali natierať prsia ako prevenciu rakoviny prsníkov ktorá bola známa už aj v tých časoch.

Na svojich prednáškach sa hlavne odvolávam na makový olej získavaný výlučne lisovaním za studena pri teplote medzi 17-20 C stupnov, koľko je i predpokladaná najnižšia teplota v noci v čase vegetácie maku v našich podmienkach.

 

A tiež je zaujímavé vedieť niečo aj o chemickom zložení makového oleja.

 • Olejný mak obsahuje v priemere 30-55% kvalitného makového oleja.
 • Ak sa olej lisuje na nízkych teplotách výdatnosť je nižšia.


Zloženie:

 • Palmitová kyselina C16 : 0 8 – 18,7 % nasýtená mastná kyselina
 • Stearová kyselina C 18:0 1,9-4,3% nasýtená mastná kyselina
 • Olejová kyselina C 18:1 11 – 30% nenasýtená mastná kyselina omega-9
 • Linolenová kyselina C 18:2 52,6 – 75% nenasýtená mastná kyselina omega-3
 • Alfa-linolenová kyselina C 18:3 0,16-5% nenasýtená mastná kyselina omega-3

 

mak - zdroj vápnika Ca

 

V 100g maku máme 1400mg kalcia a vo veľkom množstve mak obsahuje fosfor, železo, zinok, vitamíny B1, B12, fytosteróny, tokoferol, ako aj minimálne množstvo alkaloidov.  Zrelé semeno neobsahuje ópium a preto sa netreba obávať konzumácie makového oleja.

 

 

 

Makový olej je svetložltej až pomarančovožltej farby. Aróma je maková a pripomína aj lieskový orech. Alergie na makový olej sú možné tak, ako aj na čokoľvek iné, ale sú veľmi zriedkavé. Napriek tomu treba olej najskôr vyskúšať tak, že sa natrie predlaktie, počká sa určitý čas a potom sa prejde na užívanie malej lyžičky a až potom na normálne množstvo predpísané odborníkom.


Makový olej v kombinácii s liekmi predpísanými od lekára pomáha v nasledujúcich situáciách:

 • na stabilnú prácu srdca, treba zvlášť zdôrazniť dobré účinky pri:
  •  angíne pektoris a pri spazmoch vaskulárnej sústavy.

 

 • Vtieraním makového oleja do kože sa normalizuje práca kapilárnej sústavy a následok je normalizácia krvného tlaku. Pre ten účel sa môže makový olej miešať s ružovou vodou. Jedna lyžica makového oleja a tri lyžice ružovej vody zamiešať a v ťažších prípadoch podľa možností natrieť viac krát denne celé telo.

 

 • Migréna. V prípade migrény treba piť denne dostatočné množstvo vody, ktoré sa rozlišuje od osoby do osoby. 3x denne pred jedlom rozpustiť čajovú lyžicu makového oleja v ústach a zhltnúť. Čelo, spánky a zátylok podľa možnosti viac krát natrieť hore uvedenou zmesou.

 

 • Neuropatia. V prípade takejto diagnózy, berte 2x denne, ráno a večer, 1 čajovú lyžicu makového oleja a na obed 1 polievkovú lyžicu vždy pár minút pred jedlom. Viac krát denne natrieť choré miesto so zmesou ružovej vody a makového oleja.

 

 • Spazmolitický účinok. Pri takejto diagnóze platí postup ako pre neuropatiu.

 

 • Chronická únava. Makový olej v relatívne krátkom období odbúrava syndróm chronickej únavy, ale pozor, pri takejto diagnóze musíte podozrievať možnosť, že v sebe máte viac parazitov, húb, plesní, diabetes a pod.

 

 • Stresové podmienky. Makový olej zo srdca odporúča ľuďom ktorí pracujú a žijú v stresových podmienkach. Pod tým myslíme aj psychické aj fyzické námahy.

 

 • Teraz by som zvlášť zdôraznil výborný vplyv makového oleja pre športovcov, ktorí sú pod psychickým a fyzickým nátlakom. Použitie makového oleja vrelo odporúčame práve pri emotívnych záťažiach a podráždenosti. Napríklad v prípade straty partnera, príbuzných, z hocijakých dôvodov sa odporúča užívanie makového oleja. Po verbálnom dueli alebo nejakej inej konfliktnej situácii siahnite radšej po makovom oleji, ako po čokoláde, alebo tabletke na upokojenie. Ako rýchlo makový olej začne účinkovať, závisí od optimálnej úrovne vášho cholesterolu. Tá v žiadnom prípade nemôže byť nízka.

 

 • Reumatické ochorenia. Už je veľmi známe ako lieky oficiálnej medicíny na túto chorobu negatívne vplývajú na naše telo. Preto máme z toho radosť že v makovom oleji máme zdravý alternatívny spôsob liečby. Z jedálneho lístka musíme vyradiť všetky bielkoviny živočíšneho pôvodu. O tom sa poraďte s vaším konzultantom. Makový olej berte 3x denne, ako sme uviedli predtým. Viac krát denne natrite postihnuté miesta zmesou ružovej vody a makového oleja. Odporúčajú sa aj obklady s hlinou.

 

 • V tehotenstve sa odporúča piť a potom aj v čase dojčenia

 

 • V masérstve je to vysoko cenený olej, ktorý výrazne pomôže pri problémoch s cirkuláciou.

 

 • Starostlivosť o malé deti. Prosíme vás pred kúpou oleja pre malé deti prezrite zloženie oleja na etikete. 99% olejov  pre vaše deti sú vyrobené z nafty /parafín/. Moje odporučenie pre vás, obráťte sa radšej na prírodné oleje lisované za studena. Pri prebaľovaní vám zo srdca odporúčam natrieť vaše bábätko zmesou 3-5 polievkových lyžíc ružovej vody a jednou lyžicou makového oleja lisovaného za studena. Výsledky vás príjemne prekvapia. Rôzne zápaly a menšie ekzémy sa z kože vášho dieťaťa môžu veľmi rýchlo stratiť.

 

 • Kozmetika:
  • Makový olej veľmi dlho udržuje vlhkosť kože. Zvyšuje vlhkosť a minerálnu rovnováhu v koži.
  • pre suchú a citlivú pokožku v kozmetických prípravkoch ako aj samotný olej pomiešaný s ružovou vodou. Koži dodá zamatový vzhľad.
  •  iba makový olej ako i kombinácia s ružovou vodou vyhladzuje drobné vrásky okolo očí.

 

 


Odporúča sa makový olej mlgať v ústach pri ťažších chorobách a silných psychických záťažiach päť krát denne jednu až dve polievkové lyžice, pätnásť minút /5x15/ a potom BEZPODMIENEČNE vypľuť, pretože iba tak dosiahneme cieľ.

Toto pätnásťminútové mlganie musíme rozlišovať od užívania makového oleja pred jedlom, kedy sa nechá olej rozpustiť, t.j. pomiešať so slinami v ústach a zhltnúť.


Buďte mi zdraví.

Dr. Subotić
 

Anketa

Aký je Váš najväčší problém so zdravím?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.

Prihlásenie