Čo je sa deje s naším Srdcom a ako na ňho podľa TČM

Pridané: 30.3.2017 14:29:44 Počet zobrazení: 7971

30 Marec 2017

Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, cítia tieto problémy viac menej ako hlavné, ale existuje doba, kedy sú tieto problémy výraznejšie a pritom nie sú ničím bezprostredne vyprovokované. Jednoducho sa objavia z ničoho nič. Západná medicína nemá na túto otázku odpoveď, ale my, čitatelia Vitality už vieme, že človek je neoddeliteľnou súčasťou prírody a že v ňom samotnom vládnu úplne rovnaké zákony, ako vládnu aj mimo neho. 

 Na základe takéhoto rozmýšľania Číňania objavili zákon piatich transformácií, t. j. piatich elementov. A povedali, že v prírode existuje zákon podpory (naši farári a básnici hovoria o láske k blížnemu, k matke, deťom, manželke) a niektorí ľudia majú lásku k jedlu a pitiu, svojmu autu.

 

Podľa tohto zákona na jar výrazne silnejšie pracuje pečeň a žlčník a v tom čase viac ovplyvňujú a podporujú srdce a pripravujú ho na letnú prácu, kedy srdce potrebuje viac energie než na jar.

Teraz srdce naberá energiu a potom ono bude aktívne podporovať slezinu, pankreas a žalúdok, a tieto orgány zas v čase svojej aktivity budú podporovať pľúca a hrubé črevo a tie následne obličky a močový mechúr a v zime močový mechúr pripravuje pečeň a žlčník na riadnu jarnú prácu.

Ale nechajme farárov a básnikov, nech rozprávajú o láske a my sa vrátime do reality. Pre mnohých z nás začína realita ráno, keď si pomyslíme na nášho šéfa. Vtedy sme v stave povedať, TČM nie je dokonalá a rozpráva iba o láske, pritom my vieme, čo cítime k šéfovi. Ale pozor.

 

Za ČTM stojí 7000 rokov skúseností a TČM by si to nikdy nedovolila rozprávať iba o láske. Veď povie, že existuje jedna energia Qi pozostávajúca z dvoch pólov jang a jin, láskou a neláskou.

A teraz poďme rozprávať o druhej strane, o jin. Práci nás kontroluje šéf, na ulici nám polícia naháňa strach, v živote nás kontroluje žena, aby človek neurobil nejakú hlúposť, aby sa nekamarátil s priateľmi, ktorí sa jej nepáčia a veľa krát si myslíme, že nás brzdí aj v kariére.

Na týchto príkladoch vidíme, že v nás a okolo nás nie je iba láska, ale aj niečo iné. Keby sme nepociťovali smútok, nevedeli by sme, čo je radosť. Všetci vieme, že existuje aj sladké, aj horké aj kyslé ovocie. Opustení partner smúti a my ho utešujeme a povieme mu, že všetko nakoniec bude v poriadku.

Post nubile febus – po daždi prichádza slnko, tak povedia optimisti. A pesimisti hovoria o daždi po slnku. Ale povedzme ešte, že sa príroda postarala aj o rovnováhu na Zemi, vo vesmíre aj v nás. Veľa krát necítime ani smútok ani radosť a vtedy povieme, že sme vyrovnaní. Ale to nám netrvá dlho, lebo nás vždy niekto a lebo niečo vyvedie z rovnováhy.

 

To je hra jina a janga. Keď prichádza po dni noc, nikdy to nie je naraz, vždy prichádza aj súmrak. Z noci máme prechod na deň, ktorý sa volá úsvit. Aj tu trvala rovnováha iba chvíľu a potom zvíťazí jeden stav.

A to je stav v prírode, že sa harmonicky menia periódy, pocity. Vidíme, že v prírode musí vládnuť harmónia, poriadok. A tak by malo byť aj v nás. Podľa TČM by sme sa museli zdraví narodiť.

TČM lekári dostávali plný plat iba vtedy,kedy všetci jeho pacienti boli zdraví. Ale prax v Číne ukázala, že existovali kraje, kde boli lekári chudobní. A kvôli čomu? Odpoveď je iba jedna a duálna. Niekedy kvôli jinu a niekedy kvôli jangu.

A niekedy aj kvôli jinu a jangu naraz. A Čo treba vtedy urobiť, aby zostal človek zdravý a lekári bohatí - ovca celá a vlk sýty? Odpoveď je rovnaká. V podstate každej veci je dynamická rovnováha jina a janga. To znamená, že je niekedy aktívny jin a niekedy jang.

Keď je aktívnejší jin, viac sa musíme starať o jang a opačne. Keď sa jin a jang spolu potápajú, vtedy sa my, čínski lekári chytáme za hlavu a trochu musíme v rovnakom čase robiť na jine a trochu na jangu. Výsledky prichádzajú, ale veľmi pomaly.

 

Jednou z takýchto chorôb je niekedy aj reuma. To znamená, že človek by sa musel rodiť zdravý a potom, keď je zdravú stravu, pije čistú vodu, dýcha čistý vzduch, musel by zostať zdravý do konca života.

To by muselo tak byť. Ale v praxi je to trochu inak. Náš jang silne poskočí, keď si spomenieme na šéfa a vtedy jang urobí jin veľmi malým. A keď tento animozitét dlhšie trvá, psychický komponent jang vplýva na vnútorné orgány (oni sú ja jin aj jang), ktoré začínajú pracovať všelijako a tá práca môže problém ešte viac zvýrazniť.

V takýchto prípadoch, keď cítime nenávisť, stráda srdce, slezina, pankreas a žalúdok. Nezabudnime, že myseľ pramení zo sleziny, formuje sa v srdci a rozhodnutie sa berie z pečene a žlčníka. A už sme blízko hlbokej filozofii TČM o začiatku choroby.

 

Ale nezabudnime medzi jang ducha a jin tela zďaleka nezávisí od toho, či niekto niekoho nenávidí. Máme toho ešte celú hŕbu, čo nás môže uložiť do postele. Vždy musíme myslieť, že sa človek rodí, rastie a umiera v súlade s piatimi elementmi a priestore v ktorom žije.

O pôvode choroby človeka sme už o rozprávali, a teraz povedzme si o aktivite človeka a odpočinku. V honbe za zárobkom sa viac namáhame, než nám to organizmus dovolí, dlhšie robíme a tým nám menej času zostáva na pasívny a aktívny odpočinok. Samozrejme my nevieme, že prepracovanosť vedie k disharmonickej Qi.

Obvykle sme zvyknutí, že sme unavení po dlhej fyzickej námahe ale nezabudnime, že môžeme tiež byť veľmi vyžmýkaní aj po psychickej práci ako aj od nadmernej sexuálnej aktivity. O tej časti niekedy inokedy a o odolnosti na fyzickú záťaž poviem, že telo sa relatívne rýchlo  adaptuje na novú situáciu zdvíhaním kondície. Ale práve keď sa tá hranica prekročí, vtedy sa človek stále cíti unavený, bez nálady a mlčanlivý.

 

Ale výskumy ukázali, že psychická vyčerpanosť je horšia pre telo, lebo sa telo nemôže natrénovať na ten typ záťaže. Prakticky sa duch nemôže vycvičiť na dlhú záťaž, lebo prichádza ku strate Qi, lebo vtedy disharmonicky robia niektoré orgány, v prvom rade srdce.

Ono je z jednej strany pumpa, ktorá pumpuje krv do krvného obehu, z druhej strany srdce je sídlo ducha Šeň, ktorý je citlivý na dlhú duševnú záťaž. Vidíme, že duch Šeň, niečo, čo je v našom ponímaní imaginárne, abstraktné, zatiaľ, sídli v tvrdej časti tela.

Tá čínska myšlienka zodpovedá aj nášmu ľudovému mysleniu, že má tvrdé, kamenné srdce alebo je ten človek bez srdca. Už sme povedali, že o slezine a o srdci, od týchto dvoch orgánov, závisí náš duševný život. To som už viac krát zdôraznil, človek by sa mal narodiť zdravý.

V ideálnom prípade ľudská qi môže zvíťaziť nad všetkými chorobami. Ale už sme rozprávali o tom, že to nie je vždy tak. Rovnako ako v kartách človek kvôli hlúposti môže prehrať svoje zdravie kvôli duchovnému fiasku a vyčerpávaniu esencie v ľadvinách. Samozrejme, že sa choroba nemanifestuje hneď. Ona musí prejsť v niekoľkých fázach. Od duchovno – mentálnej sféry, energetickej, funkčnej a orgánovej poruchy.

 

Niekedy môže prejsť aj 20 rokov od prvej do poslednej etapy. Číňania povedia, že patogénny faktor, napr. vietor, fúka na naše telo a nakoľko náš ochranný Qi nie je dosť silný, aby zadržal vietor na povrchu, vietor útočí na meridiány a trochu hlbšie do organizmu. Keď tá brána padne, ide sa ešte hlbšie do tela cez meridiány, krv, do vnútorných orgánov.

Ak je ochranná Qi aj naďalej slabá, prichádza k bolestiam. Dalo by sa uzavrieť, že je dôvod všetkých našich problémov neschopnosť vnútorností nášho tela bojovať s pôvodom ochorenia.

A duch Šen?

Veľa krát ľudia, ktorí prichádzajú k nám na vyšetrenie budú prekvapení, keď im povieme, že by bolo najlepšie, keby odišli k svojmu kardiológovi na vyšetrenie, lebo sa vidí veľká záťaž na srdce. Srdce sa zdá byť zdravé, ale energetický status ukazuje na možnosť skorého problému.

Ľudia poslúchnu a po pár dňoch sa vrátia s úradným EKG a nálezom. Vtedy im povieme, že EKG a vyšetrenia ukazujú na problémy, kedy  už prešli všetky fázy a vtedy ich aj laboratórium môže objaviť. My dokážeme odhaliť náchylnosť na problémy, keď sa choroba ešte ani neprejavila.

Pulz na ruke, vysoká presnosť IMAGO

diagnostiky, doteraz v najväčšej percentuálnosti pomohli, aby veľa našich priateľov sa vyhlo nebezpečenstvu. Niekoľko neveriacich sa ohlásilo po mesiacoch alebo roku, že sme mali pravdu, že nás prídu navštíviť hneď po tom, ako sa vrátia z nemocnice.

Tí, ktorí počujú naše rady, spolu s kardiológom po určitej dobe budú prekvapení, lebo naozaj prišlo k radikálnym zmenám v správaní človeka. Človek rozhodnejšie chodí, silnejšie stihne ruku, silnejšie hovorí, má kvalitnejšie sny a je ich menej, zmierený výraz tváre. My niekedy môžeme vidieť aj do päť rokov dopredu, ako sa bude nejaký organizmus správať. A vidí sa aj dozadu.

 

Príklad 1
Po podrobnej anamnéze prišli sme k vyšetreniu. Pacientka povedala, že jej odstránili maternicu kvôli rakovine. Keď sa maternica objavila na obrazovke, povedal som jej, že si vážim myslenia kolegu, ale v tomto prípade by som nikdy neoperoval maternicu, lebo nešlo o rakovinu, ale o eróziu maternice a zápalu krčka maternice.

To nie je dôvod na takú radikálnu operáciu, lebo maternica v tele ženy má viac funkcií. Vtedy sa priznala, že jej primár povedal, že už má deti a že by to niekedy možno mohlo prejsť na rakovinu. Teda rakovina to nebola. Išlo iba o Môže byť niekedy.

No mohli sa na nohe tejto pacientky objaviť veľké škaredé krčové žily. Aby sa to nestalo, preventívne by možno bolo potrebné odrezať nohu.

A keď si to rozmyslím lepšie, pre každý prípad obe. Už viete, že sa v Nemecku ročne operuje 170 000 rúk, nôh, pŕs, materníc aj z toho 100 000 nedostatočne pripravených, teda zbytočne. No na našu medicínu sa nesmieme hnevať, aká je, taká je, lepšiu nemáme.

Ale práve preto, lebo nie je taká, akú by sme chceli mať, musíme dať  možnosť aj druhému prejavu. Jeden z nich je aj TČM. Keď ide o urgentný stav, prosím vás, nezaváhajte a okamžite choďte na kliniku a netešte sa na čínsku medicínu, je to chyba, aspoň v našich podmienkach. A keď ide o chronické choroby, kde všetko má čas, príďte k nám. V spolupráci vás, vášho lekára a nás úspech môže byť prekvapujúco dobrý.

 

Príklad 2
U jedného pacienta v blízkosti Bratislavy po podrobnej anamnéze sme dokázali  všetky problémy, ktoré boli uvedené ako diagnózy v lekárskej správe.

Ale upozornil som človeka aj na niektoré chybné skryté možnosti, ako aj na problémy - krčové žily pravej nohy, ľavú stratil pri náraze kamiónu, ktoré môžu byť aj následkom skrytej jemnejšej formy cukrovky. Ale aj srdca, t.j. duševnej nerovnováhy, nespokojnosti, ktorá môže spôsobiť, že sa prasknutá krčová žila nikdy nezahojí, kým sa znovu nedostaví duchovný mier.

Všetko to nepomohlo, že sa ten človek rokmi presvedčí o kvalite vyšetrenia. Na obrazovke videl obraz žlčníka, ktorý mu vyoperovali kvôli kameňom žlčníka pred mnohými rokmi. Na základe tohto obrazu som mu povedal, že to nemuseli operovať, lebo by mu  každý liečiteľ na dedine dal túto vrstvu kameňov preč bez operácie a bezpečne.

Okrem toho som mu vysvetlil, že vlna zo slúchadla nejde do brušnej dutiny, ale bezpečne komunikuje s mozgom a mozog má všetky informácie o tele. A na obrazovke vidím zdravotný stav jeho žlčníka, takého, aký si ho mozog pamätá. Keby sa vyliečil bez operácie, mozog by akceptoval novú informáciu o vyliečení žlčníka a po operácií všetko ostane po starom.

Samozrejme nechcel to pochopiť kvôli predsudkom, ktoré pramenia zo srdca. Duch Šen mu nepovolil, že to, čo vidí a počuje, môže byť pravda a preto to  tak vojde aj do jeho srdca. Pri rozlúčke som mu povedal, nech si dá pozor na slezinu, pankreas a srdce, lebo by skoro mohol ísť do nemocnice, kvôli nohe. Nepočul to, lebo stále rozprával o obraze žlčníka na obrazovke, ktorý si on vyoperoval pred rokmi.

Žiaľ, odišiel hlboko nespokojný. Po týždni od jeho manželky sme počuli, že je pán v nemocnici kvôli krčovým žilám aspoň na dva týždne. Zatiaľ. Inak vždy sa snažím vysvetliť, že je zmysel dobrého vyšetrenia, zistiť ako ďalej, aby sme ustrážili náš Qi (zdravie) v tele. A teraz vieme, že odtiaľto pochádzajú všetky naše choroby.

 

Pri pomoci ľuďom s problémami srdca  sme postupovali nasledujúcim spôsobom

  • hneď sme sa snažili psychicky uvolniť pacienta,
  • premeniť spôsob stravovania a určiť spôsob prijímania tekutín počas dňa,
  • múdrami (pozíciami prstov – indický spôsob) mu umožniť permanentné cvičenie aj doma, ktoré ho chránia od infarktu a straty energie,
  • naordinovali sme akupunktúru, aby sme urobili energetický balans v meridiánoch, ako aj shiatsu a tui-na,
  • navrhli sme určité bylinky a kúpele na ruky,
  • úmysel bol vždy zmieriť duch Šen a viazať ho na srdce a zlepšiť činnosť sleziny a pankreasu,
  • pomocou huby reishi sme doteraz vo všetkých takých situáciách dosiahli prekvapujúce zlepšenia, jediný problém je v tom, že reishi je vzácne, zriedkavé a drahé

 

Buďte mi zdraví

Dr.Ac. Boris Subotić

Anketa

Aký je Váš najväčší problém so zdravím?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.

Prihlásenie