Antioxidanty nám predlžujú život - Dr.Ac. Boris Subotič

Pridané: 30.3.2017 14:29:44 Počet zobrazení: 5843

30 Marec 2017


Keby sme sa naučili dýchať ako jogíni, pomaly a plytko, a brať energiu zo vzduchu, málo jesť, tešili by sme sa z kvalitného života vyše 120 rokov. Človek je spoločenský tvor s rôznymi úlohami, a preto sa nemožno čudovať, že sa každodenne kontaktujeme s veľkým počtom ľudí. Ale pri svojich každodenných povinnostiach si ani neuvedomujeme, že prejde nejaký čas, možno aj roky a nestretli sme niektorých priateľov alebo bývalých kolegov. A pri takomto náhodnom stretnutí po určitom čase si pomyslíme „bože ako sa ten človek zmenil, jednoducho je na nespoznanie, ako veľmi zostarol za taký krátky čas“. No, na druhej strane je veľmi príjemné počuť, keď niekto povie na našu adresu „ty si sa za tie roky, čo sme sa nevideli, absolútne nezmenil“. Naša odpoveď znie najčastejšie „samozrejme, keď cvičím“ alebo možno povieme „samozrejme, keď večer nejedávam“.

 

Odpovede môžu byť rôzne, ale opýtajme sa, či naozaj len preto udržiavame naše telo v dobrej fyzickej a duchovnej kondícii. Z takýchto stretnutí odchádzame vždy nesúc v sebe obraz toho človeka, farbu a kvalitu jeho kože, čistotu tváre a kvalitu pokožky jeho rúk. Presne to, čo môžeme na prvý pohľad vidieť, najmä v zimnom období. A preto si povedzme niečo o najväčšom orgáne ľudského tela – o koži a o tom, ako sa „správa“ v tomto ročnom období. Koža sa obnovuje každých 7 – 10 týždňov a jej hlavnou úlohou je, aby ochraňovala náš organizmus pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, ale aj aby sa naše vnútorné tekutiny nekontrolovateľne nevylučovali z nášho tela. Chráni organizmus pred rôznymi škodlivými baktériami, infekciou, chemikáliami a pomocou melanínu aj pred škodlivým UV žiarením. Tukové a potné žľazy sa nachádzajú v hlbších vrstvách kože. Vylučovaním potu si regulujeme našu vnútornú teplotu a vylučovaním tuku zabraňujeme prehnanému úbytku vlahy, a tým vysušovaniu kože, čo má za následok predčasné starnutie. V zimnom období je vysušovanie pokožky veľkým problémom. Každodenné vystavovanie sa suchému a chladnému vzduchu, ako aj vetru môže narušiť rovnováhu v koži a spôsobiť nepríjemné reakcie, ako sú podráždenosť, svrbenie, pálenie atď. Zo skúseností vieme, že potreby našej kože sa menia s ročným obdobím a práve v zime je starostlivosť o kožu najpotrebnejšia, to znamená, ak chceme, aby ostala zdravá a pekná, musíme sa o ňu viac starať. V zime sa najviac zdržiavame v uzatvorených vykurovaných priestoroch s nízkou vlhkosťou alebo v zafajčených miestnostiach, alebo priestoroch plných ľudí, kde nám hrozí nebezpečenstvo infekcie. Odborníkom je známe, že cirkulácia v našej koži je veľmi dôležitá pre imunitu nášho tela, a keď sa naruší vplyvom nepríjemných vonkajších faktorov, môžu sa objaviť rozličné ochorenia. Nezabúdajme, že nevyvážená strava, káva, cigarety, smog na mestských uliciach a prach nie sú pre nás to najlepšie.

 

Koža a stres
Slnko v zime nehreje tak ako v lete, ale nebezpečenstvo UV žiarenia na nás číha stále. Takéto vyžarovanie môže byť na snehu a ľade ešte nebezpečnejšie. Je dokázané, že malígne ochorenia kože, ako planocelulárny a bazocelulárny karcinóm a malígny melanóm, vznikajú pôsobením UV žiarenia, ale aj neprimeraným používaním solária. Ženy navštevujú takéto centrá so želaním, aby vyzerali čo najatraktívnejšie, nevedia však, že dostali oveľa viac, ako si želali, ale bohužiaľ, toho nepríjemného a nevhodného. Ale to už je stará pieseň, ktorú spievajú aj vrabce na streche, že solárium je rovnako škodlivé ako prehnané opaľovanie. Neodborným používaním solária dochádza veľmi rýchlo k vysušovaniu pokožky a k predčasnému starnutiu. Nepochybujem, že po soláriu vyzerá vaša pokožka atraktívne, ale je aj vysušená a má mnoho malých vrások. Ďalší faktor škodlivý pre kožu je stres. Je dokázané, že u ľudí, ktorí sú v chronickom strese a pod vplyvom UV žiarenia, je väčšia šanca rozvitia kožných nádorov. Vysvetľuje sa to väčším útokom voľných radikálov na imunitný systém. A preto pozor, ľudia, ktorí si idú oddýchnuť od stresu na lyžovačku na horách, musia si bezpodmienečne chrániť pokožku vhodnými krémami.

 

Starnutie a mobil
Musíme povedať, že rozvoj, to znamená civilizácia nás oslobodzuje od mnohých nepríjemných prác, ale na druhej strane nesprávne používanie týchto noviniek a vynálezov nás zabíja. Vedci v Káhire prišli po 15 rokoch výskumu (a to je naozaj dostatočný čas na kvalitný výskum a vierohodný výsledok) na to, že krátkovlnné a mikrovlnné žiarenie má za následok problém s červenými krvinkami, ako aj poruchy rôznych enzýmov v tele. Ešte raz opakujem, ak sa vaše deti priveľa hrajú s telefónom a trvá to niekoľko rokov, môžete očakávať, že vás za 20 rokov „dobehnú“ alebo „predbehnú“ vo výzore. Ľudia, ktorí boli vystavení žiareniu týchto vĺn dlhší čas, sťažovali sa na problémy s pečeňou (enzýmy), na bolesti vo svaloch, narušenú hladinu hormónov, problémy s kostnou dreňou a so srdcom. To všetko sú starecké problémy. A aby sa vám táto informácia dostala do mozgu, poviem jednoducho – dlhým telefonovaním predčasne zostarnete. V zimnom období ľudia málokedy cvičia vonku, to znamená, že máme aj nižšiu telesnú aktívnosť, a vieme, že práve ona pomáha prekrveniu celého nášho organizmu aj kože. Primeraným cvičením sa oveľa ľahšie vylučujú škodliviny von z tela aj z kože. Teraz je možno čas, aby som povedal, že pri vstupnej konzultácii v našom Centre ČTM vidíme, že u väčšiny ľudí je problém nedostatku kyslíku v bunkách. Takáto hypoxia vedie od mierneho do veľmi vážneho stavu, ktorý podporuje vytváranie karcinogénnych chorôb. A práve to je dôvod, že sme v tomto zimnom období naučili ľudí niektoré z taoistických cvičení, ktoré ich za krátke obdobie priviedli k veľmi dobrým výsledkom. Prednosti TAO cvičenia sú v tom, že nepotrebujeme nijaké rekvizity, a napriek tomu máme pozitívne výsledky, človek sa pri cvičení nenamáha ani nespotí, to znamená, že energiu nestráca, ale ju nadobúda. Výsledky sú veľmi rýchlo viditeľné. Hypoxia (nedostatok kyslíka) sa stratí a telo bude zásobené kyslíkom. Ale treba povedať aj to, že priveľa kyslíka môže naše zdravie ohrozovať tiež a zapríčiniť predčasné starnutie. Pokúsim sa to objasniť.

 

Oxidačný stres
Po vírusoch a mikróboch sú voľné radikály najväčším nepriateľom nášho zdravia a prispievajú aj k predčasnému starnutiu. To tvrdia vedci už štyri desaťročia. Obyčajne sa spojenie voľné radikály spomína v súvislosti s vedcami z USA, ale niektoré skutočnosti hovoria, že ako prvá hovorila o tomto probléme Dr. Budwigova z Nemecka okolo roku 1960. Lekári tvrdia, že cca 50 akútnych a chronických ochorení vzniklo počas oxidačného procesu. Treba hneď povedať, že oxidácia, ako aj vytváranie voľných radikálov a zlúčenín s aktívnym kyslíkom je súčasnosti časťou nášho života a nášho metabolizmu. Možno ste už počuli spojenie oxidačný stres, ktoré sa vám asi vidí ako príliš odborné. No nie je to nič iné, ako keď vaša antioxidačná obrana zoslabne alebo keď sa vytvorí prebytok reaktívnych kyslíkových látok vrátane superoxidu, peroxidu a ostatných voľných radikálov. Takýto stres môže byť výsledkom normálnej metabolickej aktívnosti alebo pôsobenia okolia či stravy. Chcem vám objasniť, čo sú to voľné radikály, o ktorých tak veľa počúvame, ktorých sa bojíme a na ktorých chcú farmaceutické spoločnosti zarobiť veľké peniaze. Sú to chemické zlúčeniny, ktoré sa viažu na niektoré iné elementy v našom tele rýchlo a nepredvídateľne. Obyčajne sú to proteíny, uhľohydráty atď. Takto môžu vzniknúť nové zlúčeniny, ktoré nám škodia. Zdroj voľných radikálov môže byť v našom tele. Aj naše krvné doštičky potrebujú kyslík, aby zabíjali cudzorodé baktérie. Keď sme hovorili, že hypoxia je škodlivá, mysleli sme na vytváranie voľných radikálov. Ale pozor, aj hyperoxia vytvára voľné radikály.

 

Voľné radikály
Vonkajšie zdroje sú cigaretový dym, lieky strava, pesticídy, rádioaktívne žiarenie, UV žiarenie. Ak je radikálov málo, nehrozí nám nebezpečenstvo, ale ak ich je veľa, hrozí nám oxidácia „dobrých mastí“ membrán buniek, a to sú veľmi vážne poškodenia. Ostaňme ešte pri tom, čo zapríčiňuje vznik voľných radikálov. Je to predovšetkým dlhodobá ťažká fyzická námaha, ako aj intenzívne športové tréningy. Že je kyslík „jedovatý“ a že zabíja naše bunky, to sa vedelo už dávno, ale ako sa spája s ostatnými elementmi a čo znamená pre naše telo, to sa zistilo iba pred 40 rokmi. Dĺžka života je daná stupňom poškodenia našich buniek voľnými radikálmi a povedali sme, že tie vznikajú z voľných elektrónov kyslíka. Ľudia, ktorí sú vystavení pôsobeniu voľných radikálov prežívajú ozajstný stres, ktorý sme nazvali oxidačný stres, a čím viac takého stresu prežívame, tým rýchlejšie starneme. Miesta, ktoré ako prvé utrpia ujmu, sú bunkové membrány v mozgu a nervovom tkanive. Keby sme však menej jedli, keby kalorická hodnota našej stravy bola asi o 30 % menšiu, to by výrazne spomalilo proces nášho starnutia. To znamená, keby sme počúvali svoje vnútorné JA a prestali jesť, keď sme zahnali svoj prvý hlad, žili by sme oveľa dlhšie. Veľký a dlhotrvajúci psychický stres kombinovaný s cigaretou na „upokojenie“ znamená pre organizmus naozajstnú búrku. Prakticky fajčiar sa zásobuje voľnými radikálmi. Dámy zasa rady siahnu po čokoláde alebo sladkostiach, a to znamená vyššiu pravdepodobnosť, že „sa dostaví“ nejaká choroba. Samozrejme, choroba sa vďaka obrannému mechanizmu (lovcom voľných radikálov), pomocou ktorého sa udržuje v organizme rovnováha, neprejaví hneď. Ak sa negatívny proces predlžuje a zosilňuje, existuje možnosť, že telo už nemôže viac udržať rovnováhu a to môže byť začiatok nejakej funkčnej poruchy.

 

Vitamíny a minerály
Na konci sa vrátime k definícii, že telo je také staré, ako jeho najslabší orgán, to znamená bunky tohto orgánu. Okolo 60. rokov pracovalo veľa známych vedcov na tom, aby vynašli spôsob liečenia rôznych ťažkých chorôb vrátane karcinómov. Investovalo sa veľa času, práce a peňazí, aby sa dokázalo, že vitamíny a minerály sú absolútne bezmocné, ak nám chýbajú aminokyseliny a viacnásobne nasýtené mastné kyseliny. Keď telo dostane to, čo mu chýba, naraz sa prejaví aj účinok vitamínov a minerálov. Počas niekoľkých rokov sa urobili stovky pokusov na objavenie spôsobu, ako predĺžiť život ľudí. Experimentovalo sa so všeličím, ale dokázalo sa to, čo bolo známe už dávno predtým. Antioxidanty môžu pomôcť predĺžiť život, ALE... nijako nepresvedčíme farmaceutický priemysel, aby nám prestal servírovať rozličné bezvýznamné olejové kapsuly, ktoré majú hrať úlohu antioxidantov. Vitamín E je dobrý, keď je v strave, vitamín C musí byť takisto vo forme čerstvej šťavy alebo ovocia, aj selén by je potrebný, ako aj ďalšie vitamíny a minerály. Všetko uvedené, a samozrejme, ešte mnoho iného vplýva stimulačne na predĺženie a kvalitu života, ale na kvalitnú obranu proti chorobám potrebujeme aj stravu, ktorá obsahuje aj sulfanylovú skupinu alebo thioly. Práve o tom hovorila Dr. Budwigová v 60. rokoch, ktorá mala ohromné úspechy pri liečení mnohých ťažkých chorôb. Ona rozpoznala prítomnosť voľných radikálov u ľudí, ktorí mali hypoxiu, a liečila ich tak, že týmto na smrť chorým ľuďom dávala veľmi kvalitný ľanový olej lisovaný za studena s jogurtom alebo tvarohom. A prečo práve to? Jogurt ako strava je skoro neúčinný, lebo po pasterizácii je to „mŕtva“ potrava. Baktérie, ktoré sa dodávajú do jogurtu, aby pomohli nášmu tenkému črevu, nazývame bifido- alebo laktobaktérie, ktoré, bohužiaľ, nemôžu prejsť cez žalúdok, ak je pH žalúdka v poriadku. Ale obsah sulfanylovej skupiny (thioly), t. j. keď sa zlúčeniny síry z jogurtu pomiešajú s fotónmi, to znamená so slnečnou energiou z ľanového oleja, dávajú nášmu organizmu dostatočné množstvo kyslíka, čo umožní, aby znečistené membrány buniek znovu prevzali funkciu dýchania i medzibunkovej výmeny. V našom Centre ČTM trvá takáto kúra 3 mesiace a spolu s vyhovujúcim spôsobom stravovania sa prísne dbá na to, aby reaktívny kyslík alebo dusík neurobili na chorých orgánoch ešte viac škody. Počas kúry máme stály dozor nad našimi klientmi. Zo skúseností vieme, že niektorí ľudia, napr. výbušní, majú viac problémov s pečeňou a žlčníkom, a smutní zasa s pľúcami. Je známe, že japonskí vedci nakrútili na kameru obsah snov počas spánku človeka. Takisto je známe, že existujú prístroje, ktoré analyzujú psychologický profil človeka, a je známe, že tento profil ako vnútorný patologický faktor vyvoláva rôzne choroby. To znamená, že keby ľudia spoznali svoj psychologický profil a s pomocou odborníka odstránili negatívne pocity a zlé vzorce správania, nedošlo by k prepuknutiu choroby. Okrem toho, predtým než prepukne choroba, negatívne pocity a zlé vzorce správania veľmi zaťažujú naše telo a prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu. Je dôležite pripomenúť, že my v našom Centre ČTM máme najnovšie počítačové programy, pomocou ktorých možno veľmi dobre dešifrovať psychologický profil klienta, ukážu nám, či existuje rozdiel medzi telesným stavom a skutočným počtom rokov analyzovaného človeka. Prostredníctvom našich programov však zistíme aj závažné zmeny v tele a vytváranie onkologických chorôb oveľa skôr, ako prepuknú. Takýmto spôsobom môžeme zabrániť vzniku choroby, ako aj predčasnému starnutiu nášho organizmu. Držme sa ľudového príslovia, že lepšie a lacnejšie je predchádzať chorobe, ako ju liečiť.

 

Dr. Ac. Boris Subotić

 

Časopis: LIEK Apríl 2009

 

Zdroj: liek.beautywoman.sk

Anketa

Aký je Váš najväčší problém so zdravím?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.

Prihlásenie